Czy warto stosować beton ogniotrwały?

Wydawałoby się, że sama natura betonu jest taka, że ogniotrwałość jest standardem. Dlatego przecież lepiej czujemy się w solidnych, betonowych murach niż w drewnianym domku – przynajmniej jeśli chodzi o kwestie zabezpieczenia przeciwpożarowego. Czy zatem coś takiego jak beton ogniotrwały istnieje i gdzie powinien być stosowany? Już odpowiadamy – jeśli chodzi o pierwsze pytanie, to: tak, oczywiście istnieje i ma wiele zastosowań. Jeśli chodzi o drugie pytanie to odpowiedź będzie dłuższa, tym bardziej więc przejdźmy do niej.
Beton, czy też ogólnie zaprawa ogniotrwała powinna być stosowana wszędzie tam, gdzie mogą panować bardzo wysokie temperatury. Mówiąc wysokie mamy na myśli te rzędu tysiąca i więcej stopni Celsjusza – dla wielu typów betonu nominalna temperatura w których można je bezpiecznie stosować to nawet 1500 stopni. Gdzie jednak mogą występować takie warunki? We wszelkiego rodzaju urządzeniach cieplnych, w których musimy zapewnić odpowiednie wyłożenie ogniotrwałe.
Przykładem takich miejsc będzie choćby strop paleniska, którego ściany możemy wyłożyć betonem ogniotrwałym (zob. ceramic.com.pl). Jednak również w warunkach domowych taki beton znajdzie swoje zastosowanie – choćby w przypadku domowych kotłów warto zastosować wypełnienie z betonu o podwyższonej odporności na ogień i wysokie temperatury. Beton wykorzystamy też w przypadku gdy obecna wymurówka uległa uszkodzeniu i chcemy dokonać niezbędnych napraw. Będzie to o tyle proste, że aplikacja takiego betonu jest równie prosta jak dzieje się to w przypadku zwykłego jego rodzaju. Otrzymujemy gotową mieszankę kruszywa i cementu (w niektórych przypadkach oba elementy dostarczane są w oddzielnych workach i sami dobieramy ich proporcje), mieszamy dostarczony materiał z wodą i dalej używamy dokładnie tak samo, jak robilibyśmy to chcąc uzyskać normalny beton. Nie są wiec potrzebne żadne dodatkowe urządzenia ani umiejętności przy przygotowywaniu materiału.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *