budownictwo

Deskowania, geotechnika, czyli jednym słowem: budownictwo

Budownictwo towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Dzięki wypracowanym przez dziesiątki lub setki pokoleń technikom, narzędziom, maszynom oraz procedurom jesteśmy w dzisiejszych czasach stawiać bezpieczne budynki. Oto niektóre z nich.

Nazwa „deskowanie” może przywodzić na myśl mylne skojarzenia. Pierwsze wyobrażenie na temat deskowania to może być układanie i przybijanie desek do danego podłoża bądź ściany lub samo wytwarzanie desek w tartaku. Nic bardziej mylnego!

Deskowanie inaczej zwane „szalowaniem” jest to technika służąca nadawaniu odpowiedniego kształtu mieszance betonowej za pomocą formy. Deskowanie stosowane jest najczęściej przy wykonywaniu konstrukcji betonowych lub żelbetowych.

Wyróżniamy dwa typy deskowania:
indywidualne – dla jednorazowego użytku, najczęściej przy realizacji niewielkich konstrukcji, a także do konstrukcji niepowtarzalnych, o unikatowych i niespotykanych kształtach
inwentaryzowane – z elementów powtarzalnych, wielokrotnego użytku (pod warunkiem ich właściwego użytkowania)

Innym ciekawym elementem budownictwa jest geotechnika. W krajach w których istnieje wysokie ryzyko wystąpienia trzęsień ziemi jest to niezwykle ważna dziedzina inżynierii lądowej.

Zajmuje się ona właściwościami gruntu pod kątem projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podziemnych oraz fundamentów budynków i nawierzchni drogowych. Będąc geotechnikiem musi być znać się na bardzo wielu dziedzinach – jest to nauka interdyscyplinarna. W szczególności inżynier geotechniki musi znać się na mechanice gruntów, fundamentowaniu, musi mieć specjalistyczną wiedzę z gruntoznawstwa, geologii i mechaniki budowli.

Bez dobrego geotechnika, budowla zawali się przy pierwszym deszczu. Zwracajmy uwagę na to, jak bardzo budownictwo jest skomplikowaną i odpowiedzialną dziedziną i szanujmy wszystkich inżynierów.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *