liderzy

Dobrze zorganizowany przywódca

Nie każdy nadaje się na przywódcę. Co ciekawe, mimo powszechnego aspirowania do takiego stanowiska, niewiele osób ma rzeczywiste kompetencje do jego sprawowania. Główną przeszkodą jest tu na ogół pycha, zbytnie zapatrzenie w siebie. We własnych oczach można być urodzonym liderem, ale w rzeczywistości przywództwo w organizacji wymaga skromności.

Nie musi ona wykluczać pewności siebie oraz odwagi. Jednak przywództwo w organizacji z pewnością wymaga, aby zaangażować się we własny rozwój. Dobry przywódca, szef, lider nie spoczywa na laurach. Czuje na sobie natomiast znaczną odpowiedzialność. Dlatego wciąż chce stawać się lepszy. W zmieniającym się tak dynamicznie świecie nie można stać w miejscu. Ci, którzy nie idą naprzód, siłą rzeczy cofają się, a na pewno zostają w tyle. Efektywny przywódca nie może sobie na to pozwolić. Najlepsi, osiągający najbardziej spektakularne sukcesy liderzy angażują sporą część swojego czasu we własny rozwój. Niekiedy przeznaczają go na poszerzanie kompetencji stricte zawodowych. Często jednak rozwój jednostki opiera się na zdobywaniu i umacnianiu kompetencji miękkich. Zarządzanie czasem to jedna z bardziej przydatnych zalet każdego pracownika. Im wyższe zajmuje on stanowisko, tym większej sprawności na tym polu się od niego wymaga.

Dobrze zorganizowany lider inspiruje swoich podwładnych i zachęca ich do dalszego samorozwoju. Czekając na awans warto brać przykład z prezesów, którzy do dyspozycji nie mają więcej niż dwudziestoczterogodzinną dobę. A mimo to zarządzają ogromną korporacją i mają życie prywatne.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *