sprowadzanie zwłok z zagranicy

Transport ciała zmarłego do Polski

W razie śmierci bliskiej nam osoby poza granicami naszego kraju, nie jesteśmy bezpośrednio obciążeni obowiązkiem zajmowania się wszystkimi formalnościami związanymi z przewozem ciała. Spowodowane jest to faktem iż dzisiaj większość domów pogrzebowych oferuję przewóz zwłok z zagranicy w imieniu rodziny.

Należy jedynie wiedzieć iż prawdo do sprowadzania ciała do kraju posiadają jedynie członkowie rodziny do czwartego stopnia pokrewieństwa. Ważne jest to podczas powierzania pozostałych formalności konkretnemu zakładowi pogrzebowemu. Pierwszym korkiem jest zwrócenie się o zgodę do prezydenta miasta, w którym pochowana ma zostać zmarła osoba. Dalej wniosek przekazywany jest do kraju, gdzie zgon miał miejsce.

Tam polski konsul wydaje zaświadczenie na przewóz zwłok, za ten dokument należy uiścić opłatę zależną od cen obowiązujących na terenie danego państwa. Przewóz zwłok z zagranicy wymaga także dokumentów takich jak akt zgonu (zarówno w przypadku trumny jak i urny), zaświadczenie od lekarza medycyny, że zgon nie miał związku z chorobą zakaźną, zezwolenie koronera obcego państwa na wywóz zwłok. W przypadku urny będzie potrzebne także zaświadczenie o kremacji oraz potwierdzenie, że w urnie znajduję się tylko prochy zmarłego.

Koszty transportu prezentują się różnie, w zależności od państwa, z którego chcemy przetransportować zmarłego. Wpływ na cenę mają także środki z jakich będziemy chcieli skorzystać przy transporcie, samochód, prom czy samolot. Bez względu na nasz wybór najbardziej komfortowym rozwiązaniem będzie powierzenie formalności zakładowi pogrzebowemu.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *