tynki gipsowe Kraków

Zalety popularnych odmian tynków

Budowa czy remont domu lub mieszkania wymaga wykończenia powierzchni ścian i sufitów wysokiej jakości tynkami. Można w tym celu wykorzystać wiele różnych technik czy materiałów, a od wielu lat najpopularniejsze są dwie odmiany tynków.


Pierwsza z nich, powszechnie stosowana we wnętrzach, to tynki cementowo-wapienne. Robione one są ze zmieszanego w odpowiednich proporcjach piasku, cementu, wapna i wody, choć można użyć również szereg gotowych mieszanek. Jest to najlepsze rozwiązanie, pozwalające uniknąć różnic w poszczególnych partiach zaprawy, mieszanych zazwyczaj na placu budowy w betoniarce. Gotowe tynki cementowo-wapienne posiadają w swoim składzie szereg uszlachetniaczy podnoszących ich jakość i trwałość. Ich wadą jest konieczność nałożenia kilku warstw, aby uzyskać wymaganą gładkość wykończenia. Drugą chętnie wykorzystywaną odmianą zaprawy służącej do pokrywania ścian są tynki gipsowe, których największą zaletą jest wyjątkowa łatwość położenia. Zazwyczaj do wykończenia powierzchni wystarczy tylko jedna warstwa, która po wyrównaniu jest gładka i wręcz śnieżnobiała.

Również one są dostępne w sklepach czy marketach budowlanych w postaci gotowych mieszanek rozrabianych z wodą. Tynki gipsowe można nakładać zarówno ręcznie, jak i maszynowo z użyciem specjalistycznych agregatów tynkarskich. Po wyschnięciu są idealnym podłożem pod farby i tapety, ale mają jedną niezwykle istotną wadę, którą jest niska odporność na wilgoć oraz na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Z tego też powodu nie nadają się do ścian zewnętrznych i do pomieszczeń o wysokiej wilgotności, takich jak kuchnia lub łazienka. Nałożone na drewno lub metal mogą szybko doprowadzić do gnicia i korozji tych materiałów.

Zobacz też: Tynki gipsowe Kraków | Inside Sytem Group

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *