zasilacz led

Żarówki samochodowe LED – na co zwracać uwagę?

Ostatnimi czasy, bardzo popularnym tematem stały się żarówki samochodowe LED, stosowane w wielu samochodach. Początkowo diody LED, były stosowane jako światła do jazdy dziennej, w postaci listew montowanych do zderzaków. Sam osobiście nie byłem zwolennikiem, tego typu rozwiązania, chyba że kupiony zestaw był dobrej jakości i odpowiednio zamontowany.

W wielu przypadkach niestety okazywało się, że produkty nie spełniają żadnych podstawowych norm. I nie ma tu znaczenia, czy kupiliśmy taki zestaw w supermarkecie, czy w autoryzowanym serwisie. Kilka lat temu, gdy pracowałem u jednego z dealerów samochodowych, byłem świadkiem sytuacji, gdy montowano klientom listwy ledowe, najgorszej możliwej jakości, w cenie zbliżonej do oryginału. Tak więc konsument musi mieć pewną świadomość, do tego co kupuje.

Na co więc zwrócić uwagę, kupując żarówki samochodowe LED, czy potrzebny zasilacz LED? Przede wszystkim, omijamy szerokim łukiem zestawy za kilkadziesiąt złotych. Musimy być świadomi, że ta technologia dopiero się rozwija i nikt nie zaoferuje nam dobrej jakości, w cenie słabego kompletu żarówek konwencjonalnych. Druga bardzo istotna, jeżeli nie najważniejsza kwestia, to homologacja na dany produkt. W przepisach polskich i unijnych, jasno określone są normy jakie muszą spełniać żarówki. Informacja o homologacji powinna być podana na stronie producenta i u sprzedawcy u którego zakupujemy dany towar.

Nigdy nie kupujmy towaru bez homologacji, po pierwsze dlatego, że może on uszkodzić instalacje w naszym samochodzie, a wówczas koszta naprawy mogą być ogromne. Do tego możemy nie uzyskać rocznego przeglądu, a policja podczas kontroli, może zabrać nam dowód rejestracyjny. Tak więc bądźmy czujni i wybierajmy produkty wysokiej jakości.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *